TICE – Turkish Integrity Center of Excellence

Hidiv Buluşmaları | Etik ve Uyum Programı – İç Kontrol Sistemi: Birbirleriyle Konuşması Gereken İki Sistem

09 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen Etik ve Uyum Programı – İç Kontrol Sistemi: Birbirleriyle Konuşması Gereken İki Sistem başlığı altındaki sohbetimizde derneğimiz üyelerinden Cerebra Danışmanlık kurucu ortağı Fikret Sebilcioğlu ile şu sorulara yanıt aradık:

  • Doğru olanın yapılması sağlamak veya yasalara ve şirket kurallarına aykırı hareketleri önlemek noktasında “etik ve uyum kodları” ne kadar yeterlidir?
  • İç kontrol sistemi ile etik ve uyum kodlarının ilişkisi nedir?
  • 2014 yılında değişen “COSO İç Kontrol Çerçevesi” etik ve uyum konularına nasıl bakıyor?
  • Bir Etik ve Uyum yöneticisi iç kontrolleri ne kadar anlamalıdır?

Fikret Sebilcioğlu, SMMM, CFE hakkında kısa bilgiler

Muhasebe ve denetim alanlarında uzmandır. 1993-2008 yılları arasında PricewaterhouseCoopers Türkiye ve Hollanda ofislerinde bağımsız denetçi olarak çalıştı. 2009 yılında Cerebra Muhasebe, Denetim ve Danışmanlık firmasını kurdu. Birçok ulusal ve uluslararası şirketin bağımsız denetim, suistimal denetimi, iç kontrol, iç denetim ve finansal raporlama projelerini yönetti. Association of Certified Fraud Examiners tarafından verilen Certified Fraud Examiners (CFE), Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Kamu Gözetimi Kurumu Bağımsız Denetçi unvanlarına sahiptir. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Etik ve İtibar Derneği ve Uluslararası Suistimal İnceleme Uzmanları Derneği’nde aktif olarak çalışmalar yürütmektedir.

Sunum PDF

Yeni haberler

Hidiv Buluşmaları | Etik ve Uyum Programı – İç Kontrol Sistemi: Birbirleriyle Konuşması Gereken İki Sistem