TICE – Turkish Integrity Center of Excellence

“Atatürk’ün Etik Mirası”

“İnsanlar daima yüksek, temiz, kutsal amaçlara yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insani kavramını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük özveride bulunurlarsa yükselirler ve bu hareket şekli kesinlikle açık olur.Çünkü alnı açık, beyni açık, kalp ve vicdanı açık insanlar tarafından yönetilen toplumlar, ancak bu anlamda hareketlerin izleyicisi olurlar.”

 

İş etiği kavramının, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin yazılı kültürlerinin temel taşı haline gelmesini sağlamak hedefiyle, 2010’da kurulan Etik ve İtibar Derneği (TEİD) “Atatürk’ün Etik Mirası” eserini okurlarıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

Yirminci yüzyılın en önemli ve karizmatik liderlerinden olan Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye’nin kurucusu olarak pek çok alanda silinmeyecek izler bırakmıştır. Atatürk’ün etik düşünme, etik eylem ve etik davranma mirası da bu açıdan günümüzde herkes için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu değerli mirasın gelecek nesillere aktarılması, günümüzde ise bizlere kılavuz olması ülkemizin “muassır medeniyet” seviyesine ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Cumhuriyetimizin 100.yılına özel olarak sizlerle buluşturduğumuz eserimizde Büyük Atatürk’ün etik, ilke ve değerlerini mercek altına almayı planlıyoruz. Değerli yazarımız Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in kaleme aldığı bu kıymetli eserde Atatürk’ün dürüstlük, çalışkanlık, yetkilerini kullanmaktakititizlik, itibara verdiği önem, şeffaflık ve sorumluluk duygusu gibi evrensel ilke ve değerleri ile ilgili anektodlar ve tarihten notlar bulunmaktadır.

 

İlelebet payidar kalacağından emin olduğumuz Cumhuriyetimizin 100. yılına, eserimizi sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Yazar
Hikmet Özdemir

“Atatürk’ün Etik Mirası”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir