TICE – Turkish Integrity Center of Excellence

Dünya Gümrük Günü Kutlu Olsun

Etik ve İtibar Derneği’nin, Türkiye’de kurulu beş gümrük müşavirleri derneği ile birlikte hazırladığı Gümrük Müşavirleri Meslek Etik Standartları’nın imzasının üzerinden tam iki sene geçti.

Bu sürede, Avrupa’daki en büyük ortak eylemlerden biri haline gelen etik beyanına imza atan gümrük müşavirliği ofisi sayısı 250’yi aştı ve projemiz, OECD ve Birleşmiş Milletler yazılı literatürüne de geçerek uluslararası bir bilinirlik kazandı.

Daha güvenli, itibarlı ve verimli bir gümrükleme hizmeti sadece sektörel bir hedef değil Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına doğrudan hizmet eden bir memleket meselesidir.

Türkiye’nin G20, B20 dönem başkanlığı, yolsuzlukla mücadele başta olmak üzere bir çok alanda özel sektör katılımının güçlendirilmesi, KOBİlerin sosyal ve ekonomik gelişimde birer itici güç haline gelmesi için önemli bir fırsat olacak.

Türkiye’nin 2015 B20 gündeminin paylaşıldığı açılış toplantısında konuşan B20 dönem başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu “2015, B20 için tavsiyelerin eyleme dönüştüğü önemli bir eşik olacak” dedi.

Bu güçlü ifade, Türkiye’nin hedefini ortaya koymanın yanında, ilgili alanlarda çalışan tüm STKları göreve davet eden bir çağrı niteliği de taşıyor.

B20 bayrağını Türkiye’ye emanet eden Avusturalya B20 Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu’nun, 4 numaralı “Gümrükler” başlıklı tavsiye ve buna bağlı eylem planında, ticaretin kolaylaştırılması, ticari operasyonlarda şeffaflığın artırılması, anlaşmalara yolsuzlukla mücadeleye atıfta bulunan maddeler eklenmesi, gümrüklerde yolsuzlukla mücadele alanında özel sektörün rolünün artırılması ve etkinlik kazandırılması gibi kamu kadar gümrük müşavirlerinin de sorumlu olduğu gelişim alanlarına dikkat çekiliyor.

Etik ve İtibar Derneği’nin Türkiye’deki 5 gümrük müşavirleri derneği ile (Istanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Mersin Gümrük Müşavirleri Dernekleri) hazırladığı “Gümrük Müşavirleri Meslek Etik Standartları” nın imzasının üzerinden tam iki sene geçti. Bu sürede, Avrupa’daki en büyük ortak eylemlerden biri haline gelen etik beyanına imza atan gümrük müşavirliği ofisi sayısı 250 yi aşarken projemiz, OECD ve Birleşmiş Milletler yazılı literatürüne de geçerek uluslararası bilinirlik kazandı.

TEİD tarafından koordine edilen bu ortak eylemi, yolsuzlukla mücadelenin 10. İlke olarak “Birleşmiş Milletler Ortak İlkeler Sözleşmesi” ne girmesinin 10. yıldönümü şerefine New York’ta düzenlenen bir zirvede sunmak üzere davet edilmiş olmamız derneğimiz adında gurur verici olduğu kadar bu alanda Türkiye’deki kararlılığı da ortaya koymak bakımından bize önemli bir fırsat oldu.

Gümrük hizmetlerinde şeffaflık ve verimin artırılması çalışma grubumuzun kurucu üyeleri Güler Dinamik ve Solmaz Gümrük Müşavirliği şirketlerinin yöneticilerinin de katıldığı zirve, ülkemiz gümrük müşavirlerinin yolsuzlukla mücadele konusundaki ciddi tavırlarını uluslararası arenaya taşıma imkanı verdi.

Ortak etik beyanına imza atmış güzide şirketlerimiz başta olmak üzere, gümrük camiamızın Dünya Gümrük Günü’nü kutlar, birlikte gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğumuz bu ortak projeyi bir başarıdan ziyade somut bir başarıya giden yolculuğumuzun ilk adımı olarak gördüğümüzün altını çizmek isteriz.

Tayfun Zaman

Etik ve İtibar Derneği (TEİD)

Genel Sekreter

Yeni haberler

Dünya Gümrük Günü Kutlu Olsun