TICE – Turkish Integrity Center of Excellence

Etik ve Uyum Yöneticileri Platformu – Çıkar Çatışmalarının Etkin Yönetimi

Etik ve Uyum Yöneticileri Platformu Hidiv Buluşmasının 16 Mart 2017 tarihinde Astellas Pharma Etik ve Uyum Direktörü Altuğ Özgün ve Marsh Türkiye Hukuk ve Uyum Direktörü Gökçe Türkoğlu’nun “Etik ve Uyum Programlarının Vazgeçilmez Unsuru: Çıkar Çatışmaları” sunumuyla gerçekleşti.

Çıkar çatışmaları, şirket yöneticileri ve çalışanlar tarafından en çok yanlış anlaşılan ve tespit edilip tanımlanması en zor kavramların başında gelmektedir. Uluslararası şirketlerde çalışanların çıkar çatışmalarını tespit etmek ve yönetmek etkin bir Etik ve Uyum programının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Son dönemde özellikle politika arenasında sıkça gündeme gelip tartışılan çıkar çatışmalarının uluslararası şirketlerin Etik ve Uyum programlarındaki rolünü Etik ve Uyum Yöneticileri Platformu, Hidiv buluşmalarında interaktif bir şekilde örneklerle irdeledik. Katılımcılarımıza teşekkür ederiz.


ALTUĞ ÖZGÜN – Astellas Pharma Etik ve Uyum Direktörü

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Altuğ Özgün, aynı üniversitede devam ettiği Avrupa Birliği Hukuku yüksek lisansının ardından, mesleğine Özgün hukuk bürosunda serbest avukat olarak başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Eastpharma/Deva Holding hukuk müşaviri/yönetim kurulu üyesi ve Beckman Coulter’da hukuk ve uyum yöneticisi olarak görev yapan Altuğ Özgün, kariyerine yakın zamana kadar Sandoz(Novartis) Hukuk ve Uyum Müdürü olarak devam etmiştir.
Altuğ Özgün halen Astellas Pharma’da Etik ve Uyum Direktörü olarak çalışmaktadır. Kendisinin başlıca ilgilendiği alanlar: rüşvetle mücadele kanunları, sağlık sektörü uyum programları, şirketler hukuku, iş hukuku, beyaz yaka suçları, iç soruşturmalar ve kişisel verilerin korunması hukukudur.


GÖKÇE TÜRKOĞLU – Marsh Turkiye Hukuk ve Uyum Direktörü 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Bilgi Universitesi Ekonomi Hukuku  yüksek lisans  mezunu olan Gökçe Türkoğlu, mesleğe Gemicioğlu hukuk bürosunda serbest avukat adım atmış birçok sektöre dış danışmanlık yapmıştır. Sonrasında Turkcell İletisim Hizmetleri A.Ş. Regülasyon & Hukuk bölümünde çalışma hayatına devam ederek regülasyon ve uyum konularında bu dönemlerde çalışmalarına başlamıştır. CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. kurumsal hukuk müşavirliği ile devam eden Gökçe Türkoğlu halihazırda Marsh & McLennan bünyesinde Marsh Türkiye Hukuk ve Uyum Direktörlüğünü yürütmektedir. Kariyerinin başından beri regülasyon ve uyum konularında çalışmakta olan Gökçe Türkoğlu özel olarak sektörel regülasyon, uyum, telekomünikasyon, perakende ile sigorta sektörlerine dair hukuki düzenleme ve global uyum politikalarının uygulamaları kapsamında rüşvetle mücadele, rekabet, şirketler hukuku, iş hukuku, beyaz yaka suçları ve iç soruşturmalar konularında deneyim sahibidir.

Yeni haberler

Etik ve Uyum Yöneticileri Platformu – Çıkar Çatışmalarının Etkin Yönetimi